1x na dan (priporočamo z obrokom)
1 kapsula na dan
- Olivno olje zagotavlja visoko absorpcijo vitamina D3
- NOVEJŠA PRIPOROČILA: priporočen dnevni odmerek je 20 μg vitamina D od 1 leta dalje (in ne več 5 μg) !
- Gel kapsule za lažje požiranje
- Izdelek ne vsebuje mlečnih sestavin, sladil, umetnih arom ali umetnih barvil
- Ker je proizvedeno po načelu GMP (sistem dobrih proizvodnih praks) in HACCP sistemu, zagotavlja varnost končnega živilskega proizvoda
Najboljši viri vitamina D so ribe (losos, sardele, skuša, tuna), jajčni rumenjak, gobe šitaki, maslo, sir, mleko.
Najboljši viri vitamina D so ribe (losos, sardele, skuša, tuna), jajčni rumenjak, gobe šitaki, maslo, sir, mleko.
Vitamin D pripomore k zdravemu delovanju imunskega sistema, k ohranjanju zdravih zob in kosti, prispeva k normalni absorpciji kalcija in fosforja ter ima vlogo pri delitvi celic.
Vitamin D pripomore k zdravemu delovanju imunskega sistema, k ohranjanju zdravih zob in kosti, prispeva k normalni absorpciji kalcija in fosforja ter ima vlogo pri delitvi celic.
Simptomi in posledice pomanjkanja vitamina D se lahko kažejo kot počasnejše zaraščanje lobanje pri dojenčkih, rahitis pri otrocih, osteomalacija in osteoporoza pri odraslih, mišična oslabelost in krči, paradontoza, shizofrenija in depresija, infekcije, osteoartritis, srčno-žilne bolezni, razne avtoimune bolezni (diabetes,..), rak (različne vrste) in celo astma.
Simptomi in posledice pomanjkanja vitamina D se lahko kažejo kot počasnejše zaraščanje lobanje pri dojenčkih, rahitis pri otrocih, osteomalacija in osteoporoza pri odraslih, mišična oslabelost in krči, paradontoza, shizofrenija in depresija, infekcije, osteoartritis, srčno-žilne bolezni, razne avtoimune bolezni (diabetes,..), rak (različne vrste) in celo astma.
Gre za skupino v maščobitopnih vitaminov – kalctriolov, ki imajo v telesu različne biološke funkcije. Za človeka sta najbolj najpomembnejša D2 (ergokalciderol) in D3 (holekalciferol). Vitamin D (kalcitriol) je na za človeka pomemben predvsem za normalno delovanje mišic, za ustrezno rast zob in kosti (uravnava metabolizem kalcija) ter za normalno delovanje imunskega sistema.
Po načinu delovanja in po strogi definiciji vitamin D pravzaprav ne sodi med vitamine ampak med hormone. Ravno zato, ker ga naše telo lahko sintetizira samo, ko kožo izpostavimo sončnim žarkom, ga imenujemo tudi sončni vitamin.Telo torej lahko pridobi vitamin D z izpostavljanjem kože sončnim žarkom, z mešano in uravnoteženo prehrano bogato z vitaminom D, s prehranskimi dopolnili ali pa z živili, ki so obogatena z vitaminom D. Razen poleti, potrebe po vitaminu D težko pokrijemo z izpostavljanjem sončnim žarkom ter tudi s prehrano samo ga je zelo težko vnesti v zadostnih količinah. Zato se svetuje dopolnjevanje s prehranskimi dopolnili!
Gre za v maščobi topen vitamin, zato naš izdelek vsebuje tudi žafranikovo olje (bogato z omega-6 maščobami), ki omogoča boljšo absorpcijo vitamina D v telesu.
Še pred leti je veljalo priporočilo 5 μg vitamina D na dan, novejša priporočila pa že svetujejo za vse od 1 leta dalje 20 μg vitamina D na dan (DACH, 2017). Naš vitamin D3 ima v enem odmerku kar 50 μg, kar pomeni še enkrat več od priporočljivega (oz po starejših priporočilih je to 1000% PDV). https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/referencne_vrednosti_za_vnos.pdf
Oba lahko pridobimo iz prehrane, ergokalciferol (D2) je v hrani rastlinskega izvora, vsebujejo pa ga tudi glive in nevretenčarji, holekalciferol (D3) pa v hrani živalskega izvora. Holekalciferol lahko naše telo sintetizira tudi samo (80 %), s stikom kože in ultravijoličnih žarkov (UV) sonca.
V globljih plasteh kože namreč nastaja iz holesterola (7-dehidroholesterola). Za ta proces je nujen holesterol, da lahko D3 sploh nastane.
Holekalciferol in ergokalciferol sta neaktivni obliki vitamina D, za aktivacijo sta potrebni dve zaporedni hidroksilaciji. Prva poteka v jetrih (iz holekalciferola nastane 25-hidroksiholekalciferol, iz ergokalciferola pa 25-hidroksiergokalciferol). Z drugo hidroksilacijo, ki poteka v ledvicah pa že nastaneta obe aktivni obliki D2 in D3. Včasih je veljalo, da je D3 bolj aktivna oblika od D2, danes pa že vemo, da je D2 pri človeku enako aktiven kot D3, oba pa se iz hrane absorbirata v tankem črevesu.
Vitamin D pospešuje absorpcijo kalcija in fosfatov in je nujno potreben za normalno rast in mineralizacijo kosti in zob. Za optimalen učinek vitamina D je potreben ustrezen vnos kalcija in velja tudi obratno. Delovanje vitamina D (kalcitriola) obsega uravnavanje homeostaze kalcija (Ca) in fosforja (P) in s tem vpliva na zdravje skeleta, natančneje vpliva na absorpcijo Ca in P, resorpcijo Ca in P iz kosti in izločanje Ca in P preko ledvic. Absorpcija kalcija pa ni odvisna le od vitamina D ampak tudi od samega vnosa kalcija (če pride do primanjkljaja kalcija, bo absorpcija večja, drugače manjša).
Pomanjkanje po vitaminu D narašča po celem svetu in se smatra kot globalni javnozdravstveni problem! Do večjega pomanjkanja prihaja predvsem v času zime, ko je endogena sinteza s soncem okrnjena. Med bolj ogrožene skupine se štejejo dojenčki, nosečnice (povečano tveganje za pojav povišanega krvnega tlaka, pojav beljakovin v urinu in nosečniške sladkorne bolezni) in doječe matere ter starejši. Pri dojenčkih in majhnih otrocih se kot simptom pomanjkanja kaže rahitis à noge na ”O”, deformacija prsnega koša in kosti glave zaradi kasnejšega zaprtja lobanjskih kosti. Zato dojenčki in majhni otroci dobivajo kapljice z D vitaminom, saj vsebnost le tega v materinem mleku ne zadošča za pokrivanje potreb. Pri odraslih so simptomi pomanjkanja predvsem motnje uravnavanja vsebnosti kalcija in fosfatov (znižano do te mere, da ogroža zdrav razvoj in rast kosti) ali na splošno demineralizacije kosti, osteoporoza in osteomalacija (mehke kosti), lahko pa so simptomi tudi mišična oslabelost, paradontoza, rak, shizofrenija in depresija, infekcije, osteoartritis, srčno-žilne bolezni, razne avtoimune bolezni (diabetes,..) in celo astma.
Razlogov je lahko več, med drugim nezadostna izpostavljenost sončnim žarkom in uporaba sončne kreme (to ne pomeni, da uporabo sončne kreme odsvetujemo!), dojenje (izgube preko dojenja), nezadostni vnos s prehrano, razne okvare jeter in ledvic (jetra = presnovni bazen vitamina D, v ledvicah nastaja aktivna ali neaktivna oblika), jemanje zdravil, ki zavirajo absorpcijo vitamina D, pigmentacija kože (temnejša koža slabše tvori vitamin D) ter razni malabsorpcijski sindromi (Chron, celiakija, itd.). Pri večini ljudi v razvitem svetu je pokrivanje potreb po vitaminu D slabo in nezadostno, ne le pozimi pač pa celo leto, saj je vedno manj gibanja na prostem in vedno večja je uporaba sončnih krem. Pomanjkanje lahko že med nosečnostjo povzroči osteomalacijo pri materi in rahitis pri novorojenčku, starejši pa imajo že na sploh slabšo absorpcijo iz črevesja in manjšo tvorbo aktivne oblike vitamina D (za 50 %) z endogeno sintezo pod UV žarki, zaradi tanjše povrhnjice kože. Pri njih je tako tveganje za krhke kosti in zlome še toliko večje.
Zaradi večmesečnega uživanja vitamina D v odmerkih, ki 10x presegajo priporočeno dnevno količino (PDV = 20 μg vitamina D), se v krvi zveča koncentracija kalcija. Prvi simptomi so slabši tek, slabost, bruhanje, močna žeja, povečana pogostost odvajanja urina, šibkost in utrujenost, živčnost in zmedenost ter povišan krvni tlak. Kalcij se odlaga v telesu, predvsem v ledvicah, kjer lahko povzroči trajno okvaro. Moteno je delovanje ledvic. Zaradi tega beljakovine prehajajo v seč, v krvi pa se zviša raven sečnine, ki je odpadna snov. Bolnik mora prenehati z dodajanjem vitamina D in uživati s kalcijem revno prehrano, na ta način se zniža raven kalcija v telesu. Prekomerni vnos vitamina D ni možen s prekomerno izpostavljenostjo soncu, možen pa je z vnosom prehranskih dopolnil z visokimi odmerki vitamina D. Stanje vitamina D v organizmu se najlažje ugotovi na podlagi koncentracije 25-hidroksi vitamina D v krvni plazmi, take preiskave se izvajajo v biokemijskih laboratorijih. Zato se po dolgotrajnem uživanju večjih količin vitamina D v obliki prehranskih dopolnil odsvetuje dodatno uživanje vitamina D iz drugih virov in se priporoča spremljanje ravni vitamina D v krvi!
Jože Pevec –
Odkar ga z ženo pijeva, še nisva zbolela…